Navigace
Obsah
http://www.hzscr.cz/clanek/hzs-zlinskeho-kraje-menu-ochrana-obyvatelstva-rady-a-doporuceni-rady.aspx
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Reklamace na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací nebo na vyúčtování ceny za poskytnutou službu
3. Pojmenování (název) životní situace
Reklamace na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací nebo na vyúčtování ceny za poskytnutou službu
4. Základní informace k životní situaci
Účastník, který je koncovým uživatelem, popř. uživatel veřejně dostupné služby elektronických komunikací, má právo uplatnit reklamaci na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací (dále též "služba") nebo na vyúčtování ceny za poskytnutou službu.
Na základě uzavřené smlouvy na poskytovanou službu je účastník, který je koncovým uživatelem, popř. uživatel, oprávněn uplatnit reklamaci bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 měsíců ode dne vadného poskytnutí služby, jinak právo zanikne.
Spočívá-li vada v nesprávně vyúčtované ceně za poskytnutou službu, má účastník, který je koncovým uživatelem, popř. uživatel této služby, právo uplatnit reklamaci na vyúčtování ceny za službu bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 měsíců ode dne dodání vyúčtování ceny za poskytnutou službu, jinak právo zanikne.
Není-li vzhledem k druhu poskytované služby vyúčtování ceny dodáváno, je oprávněn reklamaci uplatnit do 2 měsíců ode dne poskytnutí služby.
Podání reklamace nemá odkladný účinek vůči splnění povinnosti uhradit vyúčtovanou cenu, Český telekomunikační úřad je však v odůvodněných případech oprávněn na žádost tohoto účastníka, popř. uživatele, rozhodnout, že podání reklamace odkladný účinek má. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.
Z těchto důvodů je nutné případnou žádost o odkladný účinek vůči splnění povinnosti uhradit vyúčtovanou cenu zaslat na Český telekomunikační úřad již při uplatnění reklamace u poskytovatele služeb, protože odkladný účinek se vztahuje pouze k podání reklamace a na dobu jejího vyřízení.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
Účastník, který je koncovým uživatelem, popř. uživatel veřejně dostupné služby elektronických komunikací.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Podnikatel poskytující službu prostřednictvím veřejné telefonní sítě je povinen vyřídit reklamaci na poskytování služby nebo na vyúčtování ceny bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 1 měsíce ode dne doručení reklamace.
Vyžaduje-li vyřízení reklamace projednání se zahraničním provozovatelem, je povinen reklamaci vyřídit nejpozději do 2 měsíců ode dne jejího dodání.
Doručení vyřízení reklamace musí být provedeno prokazatelným způsobem.
Pokud se strany nedohodnou jinak, je podnikatel poskytující službu povinen v případě, že dojde k vyúčtování ceny za službu v neprospěch účastníka, který je koncovým uživatelem, vrátit mu rozdíl ceny způsobem a ve lhůtách stanovených všeobecnými podmínkami služby, nejpozději však do 1 měsíce od vyřízení reklamace.
Po splnění těchto povinností a uspokojení těchto práv uživatele není podnikatel poskytující službu povinen uhrazovat uživatelům služby náhradu škody, která jim vznikne v důsledku přerušení služby.
Pokud službu bylo možno využít jen částečně, anebo ji nebylo možno využít vůbec pro závadu technického nebo provozního charakteru na straně podnikatele poskytujícího službu, je tento povinen zajistit odstranění závady a přiměřeně snížit cenu nebo po dohodě s účastníkem, který je koncovým uživatelem, zajistit poskytnutí služby náhradním způsobem.
Podnikatel poskytující službu není povinen uhrazovat jejím uživatelům náhradu škody, která jim vznikne v důsledku přerušení nebo vadného poskytnutí služby.
Smlouva uzavřená na poskytování služby mezi účastníkem a podnikatelem poskytujícím službu musí obsahovat ustanovení o způsobu uplatnění reklamace vad poskytované služby a reklamace vyúčtování cen za poskytnuté služby, včetně údajů o tom, kde a v jakých lhůtách lze reklamaci uplatnit. Bližší podmínky uplatnění reklamace mohou být stanoveny ve všeobecných podmínkách služby.
Nevyhoví-li podnikatel poskytující službu podané reklamaci, příp. nevyřídí reklamaci ve shora uvedené lhůtě, je účastník, popř. uživatel, oprávněn podat u Českého telekomunikačního úřadu návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 1 měsíce ode dne doručení vyřízení reklamace, jinak právo uplatnit reklamaci zanikne.
Podáním námitky není dotčena povinnost uhradit za poskytnutou službu cenu ve výši platné v době poskytnutí této služby, Český telekomunikační úřad je však v odůvodněných případech oprávněn na žádost účastníka, popř. uživatele, rozhodnout, že podáním námitky se splnění této povinnosti odkládá až do rozhodnutí o námitce. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Reklamaci na vyúčtování ceny nebo na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je účastník, který je koncovým uživatelem, popř. uživatel, oprávněn uplatnit u poskytovatele služby bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 měsíců ode dne dodání vyúčtování ceny nebo ode dne vadného poskytnutí služby, jinak právo zanikne.
8. Na které instituci životní situaci řešit
V případě nesouhlasu s vyřízením reklamace je účastník, popř. uživatel, oprávněn podat návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace do 1 měsíce ode dne doručení vyřízení reklamace u místně příslušného oblastního odboru Českého telekomunikačního úřadu.
Návrh na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace lze podat písemně (na adresu příslušného oblastního odboru), osobně (na podatelně příslušného oblastního odboru), ústně do protokolu nebo prostřednictvím elektronické pošty (viz bod 16).
Z podání musí být patrno, kdo je činí, které věci se týká a co se navrhuje.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Je třeba doložit doklad o vyřízení reklamace poskytovatelem služby, příp. že reklamace byla uplatněna, ale nebyla poskytovatelem vyřízena ve lhůtě stanovené zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů.
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Předepsané formuláře nejsou stanoveny.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
V případě podání návrhu na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace je povinnost (na základě výzvy Českého telekomunikačního úřadu) zaplatit správní poplatek ve výši 100 Kč, a to poštovní poukázkou nebo bezhotovostním převodem na účet Českého telekomunikačního úřadu.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro podání reklamace - viz bod 07.
Lhůta pro vyřízení reklamace je maximálně 1 měsíc; vyžaduje-li vyřízení reklamace projednání se zahraničním provozovatelem, je lhůta pro vyřízení do 2 měsíců ode dne doručení reklamace.
Lhůta pro podání návrhu na zahájení řízení o námitce proti vyřízení reklamace je 1 měsíc ode dne doručení vyřízení reklamace.
Lhůty pro rozhodnutí o námitce proti vyřízení reklamace upravuje zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Dalším účastníkem je poskytovatel služby elektronických komunikací.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Součinnost při šetření.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Můžete využít tuto elektronickou adresu: podatelna@ctu.cz.
Podání v elektronické podobě je možné učinit:
s elektronickým podpisem nebo
bez elektronického podpisu, to však pouze za podmínky, že podání je do 5 dnů doplněno písemným nebo ústním podáním do protokolu nebo podáním v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem.
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Proti rozhodnutí o námitce, které vydal Český telekomunikační úřad, má účastník řízení právo do 15 dnů ode dne oznámení tohoto rozhodnutí podat rozklad.
Rozklad se podává u správního orgánu, který rozhodnutí vydal. O rozkladu rozhoduje předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.
Proti rozhodnutí o rozkladu se nelze dále odvolat.
Pravomocná rozhodnutí předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu o rozkladu podanému proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu jsou přezkoumatelná soudy v občanském soudním řízení podle části páté zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, ve znění pozdějších předpisů.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Poskytovateli služeb může být udělena sankce podle § 118 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, pokud nevyřídí reklamaci ve lhůtě stanovené tímto zákonem.
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
28. Popis byl naposledy aktualizován
01.05.2016
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.