Boršice - Zjednodušená verze stránek
Nastavení velikosti písma
+

Životní situace - Zvláštní úprava udělení státního občanství České republiky podle § 28 zákona o státním občanství České republiky

3. Pojmenování (název) životní situace

Zvláštní úprava udělení státního občanství České republiky podle § 28 zákona o státním občanství České republiky

4. Základní informace k životní situaci

V případě § 28 zákona o státním občanství České republiky udělí Ministerstvo vnitra státní občanství České republiky dítěti, jehož matka není státní občankou České republiky, státu Evropské unie ani bezdomovkyní, na základě souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství státního občana České republiky, pokud určení otcovství státním občanem České republiky nemělo pouze účelový charakter, jehož cílem bylo zejména získání oprávnění k pobytu dítěte a jeho matky na území České republiky nebo zneužití systému státní sociální podpory v České republice.

Při posouzení, zda určení otcovství státního občana České republiky k dítěti cizí státní občanky nemělo pouze účelový charakter, Ministerstvo vnitra zohlední zejména to, zda otec dítěte, ke kterému určil otcovství:

  • žije s dítětem ve společné domácnosti, nebo je s dítětem v pravidelném kontaktu,
  • podílí se na výchově dítěte a
  • plní vyživovací povinnost vůči dítěti.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

V této věci je oprávněn jednat zákonný zástupce dítěte nebo opatrovník (dále též "žadatel").

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

Žádost o udělení státního občanství České republiky podle § 28 zákona o státním občanství České republiky (dále jen "žádost") je třeba podat ve lhůtě 1 roku ode dne, kdy bylo učiněno souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, v případě, že bylo otcovství určeno ještě před narozením dítěte, ve lhůtě 1 roku ode dne jeho narození.
Pokud žádost podává jen jeden z rodičů dítěte, může tak učinit pouze se souhlasem druhého rodiče s jeho úředně ověřeným podpisem; úředně ověřený podpis se nevyžaduje, jestliže druhý rodič vyjádří svůj souhlas a žádost podepíše před správním orgánem, u něhož je žádost podána.
Souhlas druhého rodiče se nevyžaduje, pokud byl rodičovské odpovědnosti zbaven, výkon jeho rodičovské odpovědnosti byl v této oblasti omezen nebo pozastaven, není-li jeho pobyt, pokud žije mimo území České republiky, znám nebo zemřel.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

Podáním písemné žádosti na příslušný úřad.

8. Na které instituci životní situaci řešit

Žádost se podává Ministerstvu vnitra.
Žádost lze rovněž podat:
Tyto úřady žádost následně zašlou (ve lhůtě 30 dnů ode dne jejího podání) Ministerstvu vnitra.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

K žádosti žadatel přiloží rodný list dítěte a zároveň vyplní dotazník, ve kterém se uvedou identifikační údaje dítěte a rodičů, údaje o určení otcovství a další skutečnosti rozhodné pro posouzení žádosti.
Opatrovník k žádosti připojí pravomocné rozhodnutí soudu o svém ustanovení.
Z žádosti psané volnou formou musí být patrné, kdo ji podává, které věci se týká, co sleduje, a kterému orgánu je určena; žádost by měla být také podepsána a datována (rovněž je vhodné ji stručně odůvodnit).
Doklady vystavené orgány cizího státu musí být opatřeny vyšším ověřením (superlegalizační doložkou nebo tzv. Apostillou), nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, a úředně přeloženy do českého jazyka, jsou-li vystaveny v cizím jazyce (u dokladů vydaných orgány Slovenské republiky se překlad do českého jazyka nevyžaduje).

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

"Dotazník k žádosti o udělení státního občanství České republiky", který žadatel obdrží a vyplní u úřadu příslušného k přijetí žádosti.
Dotazník je rovněž uveden v příloze č. 2 k zákonu o státním občanství České republiky.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Za udělení státního občanství České republiky dítěti, resp. za vydání "Listiny o udělení státního občanství České republiky" dítěti se hradí správní poplatek ve výši 500 Kč.
Ministerstvo vnitra může ve zvlášť odůvodněných případech státního zájmu poplatek snížit až na částku 100 Kč.
Správní poplatek se hradí pouze v případě kladného vyřízení žádosti, tj. v případě vydání "Listiny o udělení státního občanství České republiky".
Samotné podání žádosti není zpoplatněno.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Lhůta pro vydání rozhodnutí činí 60 dnů ode dne, kdy byla žádost doručena Ministerstvu vnitra.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

K žádosti si Ministerstvo vnitra vyžádá stanovisko obecního úřadu z místa pobytu dítěte a jeho rodičů, Policie České republiky a orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Další činnosti nejsou stanoveny.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Tuto situaci nelze řešit elektronicky.

28. Popis byl naposledy aktualizován

05.05.2014

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.