Navigace
Obsah
http://www.hzscr.cz/clanek/hzs-zlinskeho-kraje-menu-ochrana-obyvatelstva-rady-a-doporuceni-rady.aspx
« Zpět na Strom životních situací
Zobrazení
Oznámení změny registračních údajů
1. Identifikační kód
2. Kód
3. Pojmenování (název) životní situace
Oznámení změny registračních údajů
4. Základní informace k životní situaci
Daňový subjekt, který je registrován u správce daně, je povinen hlásit správci daně veškeré změny údajů, které uvedl při své registraci, a to do 15 dnů ode dne, kdy nastaly, kromě údajů, jejichž změnu si správce daně může zjistit automatizovaným způsobem - seznam těchto údajů je dostupný na úřední desce správce daně.
5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)
V této věci je oprávněn jednat:
daňový subjekt - fyzická osoba,
daňový subjekt - právnická osoba; za právnickou osobu jedná statutární orgán nebo ten, kdo prokáže, že je oprávněn jednat jejím jménem podle jiného právního předpisu,
zákonný zástupce nebo opatrovník fyzické osoby, která nemůže před správcem daně jednat z důvodu omezené svéprávnosti (zejm. pro nedostatek věku nebo z důvodu jejího omezení soudem),
zmocněnec zvolený daňovým subjektem nebo ustanovený zástupce,
společný zmocněnec či společný zástupce,
zaměstnanec právnické osoby nebo jiná fyzická osoba, která vykonává činnost této právnické osoby - právnická osoba je může pověřit, aby jednali jejím jménem před správcem daně v rozsahu tohoto pověření,
zaměstnanec podnikající fyzické osoby nebo jiná fyzická osoba pověřená k tomu, aby jednala jejím jménem před správcem daně v rozsahu tohoto pověření,
prokurista právnické osoby - při správě daní je oprávněn jednat jejím jménem, může-li podle udělené prokury jednat samostatně.
6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Povinnost oznamovat změny se vztahuje pouze na registrované daňové subjekty.
7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace
Oznámení je nutné učinit na formuláři vydaném Ministerstvem financí - "Oznámení o změně registračních údajů", dostupném na finančních úřadech nebo na internetových stránkách Finanční správy.
Tento formulář je možné podat:
písemně (v listinné podobě), a to buď prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, nebo osobně přímo u správce daně; písemná podání musí být vlastnoručně podepsána osobou, která podání činí, nebo
elektronicky (blíže viz bod 16) za použití aplikace "Elektronická podání pro Finanční správu (EPO)", popř. prostřednictvím datové schránky.
Pokud má daňový subjekt či jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je podle § 72 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále též "daňový řád"), povinen podat tento formulář pouze elektronicky, a to datovou zprávou (blíže viz bod 16).
Nepodá-li daňový subjekt formulář elektronicky, vzniká mu podle § 247a odst. 2 daňového řádu povinnost uhradit pokutu (blíže viz bod 20).
8. Na které instituci životní situaci řešit
Obraťte se na příslušný finanční úřad, resp. na jeho územní pracoviště, na němž je uložen spis.
Informace o uložení spisu lze nalézt v "Pokynu č. GFŘ-D-12, o finančních úřadech, jejich územních pracovištích a o umístění spisu nebo jeho příslušné části", a dále v "Pokynu č. GFŘ-D-13, ke změně umístění spisů v rámci finančního úřadu".
Od 1. ledna 2013 je na území České republiky zřízeno 14 finančních úřadů, a to pro jednotlivé kraje, pro hlavní město Prahu, a dále Specializovaný finanční úřad.
Finanční úřad vykonává věcnou působnost prostřednictvím svých územních pracovišť, na nichž jsou uloženy daňové spisy poplatníků.
Kontakt poplatníků s finančními úřady je zajištěn prostřednictvím územních pracovišť finančních úřadů.
9. Kde, s kým a kdy životní situaci řešit
Obraťte se na finanční úřad, resp. na jeho územní pracoviště, na němž je uložen spis, a to na jeho Odbor (Oddělení) registrační, příp. na Oddělení vyměřovací a vymáhací, pokud na tomto územním pracovišti není Odbor (Oddělení) registrační zřízen.
Před osobní návštěvou se u správce daně informujte o jeho úředních hodinách pro veřejnost.
Kontakty na orgány Finanční správy naleznete na internetových stránkách Finanční správy.
10. Jaké doklady je nutné mít s sebou
Na finančním úřadu předložte (kromě formuláře "Oznámení o změně registračních údajů") i doklady odůvodňující změnu podmínek pro registraci, stanovené v jednotlivých právních předpisech upravujících podmínky registrace.
Dále předložte doklady prokazující uváděné skutečnosti (změny údajů).
V rámci osobního jednání jsou úřední osoby oprávněny požadovat předložení průkazu totožnosti (zejména občanského průkazu).
11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Oznámení je daňový subjekt povinen podat na formuláři vydaném Ministerstvem financí - "Oznámení o změně registračních údajů" nebo na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto formulářem.
12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Dojde-li ke změnám údajů, které je povinen daňový subjekt uvádět při registraci, je povinen tyto změny oznámit správci daně do 15 dnů ode dne, kdy nastaly.
14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Další činnosti nejsou stanoveny.
16. Elektronická služba, kterou lze využít
Podání lze učinit datovou zprávou:
odeslanou prostřednictvím datové schránky, za použití souboru ve formátu a struktuře definované v "Pokynu D-349, kterým se stanovuje formát a struktura datové zprávy, jejímž prostřednictvím je činěno podání specifikované v § 72 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., a která je zároveň odesílána správci daně prostřednictvím datové schránky",
opatřenou uznávaným elektronickým podpisem a odeslanou prostřednictvím aplikace "Elektronická podání pro Finanční správu (EPO)", která je pro podání v daňových věcech elektronickou podatelnou správce daně; podání v daňových věcech nelze zasílat na e-mailovou adresu podatelny konkrétního správce daně,
odeslanou prostřednictvím aplikace "Elektronická podání pro Finanční správu (EPO)" s ověřením identity podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
Účinky podání má rovněž úkon učiněný vůči správci daně za použití datové zprávy bez uznávaného elektronického podpisu nebo za použití jiných přenosových technik, které je správce daně způsobilý přijmout, pokud je toto podání do 5 dnů ode dne, kdy došlo správci daně, potvrzeno nebo opakováno některým z výše uvedených způsobů elektronické komunikace, nebo písemně, popř. ústně do protokolu.
Pokud zákon nestanoví jinak, tak poslední dva uvedené postupy není možné využít v případě, pokud má daňový subjekt povinnost učinit podání pouze a jen datovou zprávou odeslanou způsobem podle § 71 odst. 1 daňového řádu - z důvodu, že má zpřístupněnu datovou schránku, nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem (viz § 72 odst. 4 daňového řádu).
Za těchto podmínek je daňový subjekt povinen učinit oznámení pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně (způsoby výše uvedenými).
17. Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů
18. Jaké jsou související předpisy
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 456/2011 Sb., o Finanční správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 48/2012 Sb., o územních pracovištích finančních úřadů, která se nenacházejí v jejich sídlech
19. Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky nejsou stanoveny.
20. Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Podle § 247a odst. 1 písm. a) daňového řádu - pokutu do 500 000 Kč může správce daně uložit tomu, kdo nesplní registrační, ohlašovací nebo jinou oznamovací povinnost stanovenou daňovým zákonem nebo správcem daně.
Podle § 247a odst. 2 daňového řádu - daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu ve výši 2 000 Kč, pokud učinil podání podle § 72 odst. 1 daňového řádu jinak než elektronicky, ačkoli byl povinen je učinit elektronicky.
Správce daně (kromě pokuty podle § 247a odst. 2 daňového řádu) uloží pokutu do 50 000 Kč, pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní.
21. Nejčastější dotazy
22. Další informace
Můžete se obrátit na:
advokáta, resp. Českou advokátní komoru,
daňového poradce, resp. Komoru daňových poradců České republiky,
23. Informace o popisovaném postupu (o řešení životní situace) je možné získat také z jiných zdrojů a v jiné formě
24. Související životní situace a návody, jak je řešit
25. Za správnost návodu odpovídá útvar
Generální finanční ředitelství
Odbor právní a daňového procesu
Lazarská 7
117 22 Praha 1
26. Kontaktní osoba
Nevyplněno
27. Popis je zpracován podle právního stavu ke dni
01.01.2015
28. Popis byl naposledy aktualizován
10.04.2015
29. Datum konce platnosti popisu
Bez časového omezení.
30. Případná upřesnění a poznámky k řešení životní situace